Priručnik s aktivnostima koje se mogu primjenjivati u nastavi možete pronaći na poveznici


Na tečaju u Pragu „UDL: Universal Design for Learning- a holistic approach”, sudjelovala nastavnica Silvija Pošta
Nastavnica Engleskog jezika Industrijsko-obrtničke škole Virovitica, Silvija Pošta, sudjelovala je na tečaju u Pragu „UDL: Universal Design for Learning- a holistic approach” („Univerzalni dizajn za učenje- holistički pristup”), od 8.04. do 12. 04. 2024. u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „ Smanjivanje ranog napuštanja škole i stvaranje odgovarajuće razredne klime” koji se provodi u Industrijsko-obrtničkoj školi Virovitica kao jedan od ciljeva Erasmus+ akreditacije za područje odgoja i općeg obrazovanja. Tečaj je organizirao ITC (International Training Centre) iz Praga koji pripada češkom Ministarstvu obrazovanja te koji, osim Erasmus+ tečajeva, organizira tečajeve i nastavnicima iz cijele Češke od 1996. godine. Na tečaju je, uz nastavnicu Poštu iz Hrvatske, sudjelovalo ukupno 24 nastavnika iz Švedske, Španjolske, Portugala, Rumunjske, Italije, Danske i Cipra. Predavačica i voditeljica tečaja bila je Smriti Vasistha, a tečaj je vođen na engleskom jeziku. Tečaj je pružio uvid u razumijevanje principa UDL-a i njegove primjene u učionici. UDL omogućava iskustvo različitih potreba učenja. Nakon određivanja ishoda učenja, UDL sat treba početi planirati sa mišlju na poteškoće, treba očekivati različitost učenika i kako pridobiti njihovu pažnju (engagement). U drugom koraku nastavnik treba isplanirati kako prezentirati gradivo uzimajući u obzir UDL tj. davajući različite mogućnosti obrade gradiva. U trećem koraku učenici prezentiraju gradivo kroz akciju i izraz, sami birajući jedan od ponuđenih načina kako će predstaviti naučeno. Time se stvara inkluzivno okruženje u kojem svaki učenik postaje stručnjak u učenju i zadovoljava svoje potrebe učenja. Nastavnik se može poslije koristiti IKT-om za provjeru usvojenosti gradiva u obliku kvizova, online radnih listića i sl. Na tečaju su nastavnici kroz radionice iskustveno prošli različite načine predstavljanja gradiva koristeći aplikacije i stranice kao što su https://www.natural.readers-com/ za mijenjanje teksta u govor, https://edpuzzle.com za stvaranje interaktivnih videa sa zadacima, https://app.magicschool.ai/auth/signin?next=/ za stvaranje materijala za nastavu na temelju umjetne inteligencije i sl. Primjenom načela UDL u nastavi stvaraju se privlačna i dostupna iskustva učenja za sve učenike. Više o UDL-u se može naći na stranici https://udlguidelines.cast.org. Tečaj je, osim novostečenih saznanja, omogućio razvoj jezičnih vještina, kako engleskog, tako i drugih europskih jezika. Polaznici su imali mogućnost izmijeniti svoja iskustva vezana za pojedine obrazovne sustave, kritički se osvrnuti na njih te ostvariti kontakte za potencijalnu buduću suradnju. Polaznici tečaja su se kulturološki obogatili obilaskom poznatih lokacija Praga uz pratnju turističkog vodiča, a nastavnica je u samostalnom aranžmanu obišla Nacionalni muzej, Povijesni muzej, staro židovsko groblje i sinagoge te poznati praški zološki vrt.
Nastavnice iz Industrijsko-obrtničke škole Virovitica Nikolina Dubac i Marina Nemet u periodu 11.3.2024.-16.3.2024. sudjelovale su na tečaju pod nazivom “ Preventing Early School Leaving: Strategies and Tools for Teachers” u Dublinu, Irska, a u organizaciji Europass Teacher Academy
Nakon uvodnog sastanka i upoznavanja te identifikacija potreba svakog sudionika prvi dan je bio namijenjen uvodu u tečaj. Kroz jezični portret i "music mingle" sudionici su naučili kako s učenicima ponoviti nastavne sadržaje ili imati uvod u nastavni sat.
Power point prezentacijom i tijekom festivala hrane tradicionalnim jelima naše su nastavnice predstavile zemlju i grad iz kojeg dolaze. Nakon SWAT analize o tome kako po tom pitanju stoje škole iz koje dolaze sudionici razgovaralo se o tome kako pružiti potporu učenicima koji su izbjeglice ili imigranti te se učilo na razmjeni iskustava jer iako u Virovitici nemamo još toliko takvih učenika nije isključeno da neće biti te treba biti spreman i educiran. Dobili su savjete kako se sve može primijeniti i na učenike koji imaju problem, bilo da su doživjeli određenu traumu, kulturološke razlike ili imaju jezičnu barijeru. Provodile su se praktične aktivnosti u sklopu PERMA modela (PERMA= Positive Emotion, Engagement, Relationships, Meaning, Acomplishment). Naučili su kako u Power Point Live prezentaciji dodati titlove i promijeniti jezik titlova te kako svaki pratitelj prezentacije može odabrati svoj jezik titlova. Odradile su se i dramske strategije za suzbijanje nasilničkog ponašanja, uvodu u UDL učenje (Universal Design for Learning) te prihvaćanje tehnologije u edukaciji (upoznavanje s načinom rada sljedećih alata: Magic School AI, Gamma.app i Flipgrid, ChatterPix), a sve uz puno humora i tzv. LOL Project. Tečaj je završen planiranjem nastavnog sata i izradom prezentacije o samom tečaju, o tome što je naučeno u 5 dana i kako to praktično primijeniti. Kroz umjetničku aktivnost zvanu "što je u tvom kovčegu?" odrađen je osvrt na cjelokupni tečaj. Nakon evaluacije tečaja dodijeljeni su Europass Mobility dokumenti i certifikati o uspješno položenom tečaju.
Tijekom ovih 6 dana sudionici su upoznali osnove tradicionalnog irskog sporta Hurlinga, imali su tečaj 7 irskih tradicionalnih plesova te mogućnost za šetnju kroz St. Stephen's Green park koji je jedan od najstarijih javnih parkova u Irskoj, odlazak u Guinnessovu pivovaru, okrijepu u restoranu The Church, posjetiti prekrasno ribarsko selo Howth sjeveroistočno od Dublina, dolinu Glendalough punu zelene irske prirode poznatu po redovničkom naselju kojega je osnovao sv. Kevin te jednu od najljepših kuća u irskoj, kuću Russborrogh, koja ima prekrasan pogled na Blessington Lakes i Wicklow Mountain, a koju je sagradio Joseph Leeson, sin bogatog dublinskog pivara.
Inspirativno putovanje na Tenerife – na tečaju "Design the Positive: Positive Thinking, Communication and School Spaces" sudjelovala nastavnica Maja Štampar
Nastavnica Maja Štampar iz Industrijsko-obrtničke škole Virovitica zajedno s još 12 sudionika iz različitih europskih zemalja - Slovačke, Poljske, Francuske, Finske, Njemačke, Estonije i Nizozemske, imala je priliku sudjelovati na tečaju "Design the Positive: Positive Thinking, Communication and School Spaces" na otoku Tenerife od 19. do 24. veljače 2024. godine u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „Smanjivanje ranog napuštanja škole i stvaranje odgovarajuće razredne klime“ koji se provodi u Industrijsko- obrtničkoj školi Virovitica. Predavačica i voditeljica tečaja bila je Laura Burstein.
Početak tečaja bio je posvećen izgradnji pozitivnog okruženja i međusobnom upoznavanju putem različitih igara. Sudionici su se međusobno upoznavali, predstavili svoje škole jedni drugima, razmijenili iskustva te upoznali otok Tenerife virtualnim putem.
Sljedeći su dani bili posvećeni nenasilnoj komunikaciji i metodi razvoja vještina nenasilne komunikacije Marshalla Rosenberga. Govorilo se o emocionalnoj inteligenciji i aktivnom slušanju, uz kratki pregled važnosti korištenja pokreta u učionici te prednosti kineziološkog učenja. Istraživale su se razlike između „growth-mindseta“ i „fixed-mindseta“. Raspravljalo se o tome kako ih se može poučavati eksplicitno i ugraditi ih u nastavu. Posljednji dan tečaja obuhvatio je trauma- informed approach (sustav pomoći i podrške temeljen na znanjima o traumi) te kreativnu aktivnost izrade dnevnika kroz koju su sudionici izrazili svoje dojmove i osjećaje.
Sudionici su tijekom cijelog tečaja aktivno dijelili ideje i iskustva, što je doprinijelo produktivnoj i ugodnoj atmosferi.
Tečaj "Design the Positive" na Tenerifima pružio je inspirativno iskustvo i vrijedne alate za unapređenje komunikacije, emocionalne inteligencije i kreativnosti u obrazovnom procesu. Nastavnica Maja Štampar i ostali sudionici imali su priliku proširiti svoje vidike što će im pomoći stvoriti pozitivno okruženje za učenje i razvoj.
Ovo nije bio samo obrazovni događaj, već je predstavljao putovanje u otkrivanje novih ideja, povezivanje s kolegama iz cijele Europe te inspiraciju za daljnji rad u stvaranju poticajnih i pozitivnih okruženja u obrazovnom sustavu.
Osim edukativnih aktivnosti, sudionici su imali priliku istražiti bogatu kulturu najvećeg od Kanarskih otoka. Posjetili su lokalne znamenitosti, probali tradicionalnu kanarsku hranu te se upoznali s načinom života na otoku čime su dobili dublji uvid u lokalnu kulturu i tradiciju. Budući da se tečaj odvijao na engleskom jeziku, pružio je sudionicima ne samo priliku za usavršavanje njihovih vještina u komunikaciji na engleskom jeziku, već i omogućio da ojačaju svoje povjerenje u upotrebu jezika u međunarodnom okruženju. Također, kroz interakciju s lokalnim stanovništvom i istraživanje kulture Tenerifa, sudionici su imali priliku upoznati i osnove španjolskog jezika.






Na tečaju u Pragu „Innovative Approaches to Teaching”, sudjelovala nastavnica Silvija Pošta
Nastavnica Engleskog jezika Industrijsko-obrtničke škole Virovitica, Silvija Pošta, sudjelovala je na tečaju u Pragu „Innovative Approaches to Teaching” („Inovativni pristupi podučavanju”), od 20.11. do 24. 11. 2023. u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „ Smanjivanje ranog napuštanja škole i stvaranje odgovarajuće razredne klime” koji se provodi u Industrijsko-obrtničkoj školi Virovitica kao jedan od ciljeva Erasmus+ akreditacije za područje odgoja i općeg obrazovanja. Tečaj je organizirao ITC (International Training Centre) iz Praga koji pripada češkom Ministarstvu obrazovanja te koji, osim Erasmus+ tečajeva, organizira tečajeve i nastavnicima iz cijele Češke od 1996. godine. Na tečaju je, uz nastavnicu Poštu iz Hrvatske, sudjelovalo ukupno 17 nastavnika iz Njemačke, Latvije, Portugala, Rumunjske i Turske. Predavačica i voditeljica tečaja bila je Smriti Vasistha, a tečaj je vođen na engleskom jeziku.
Tečaj je namijenjen nastavnicima koji žele poboljšati kvalitetu i učinkovitost obrazovnog procesa u učionici potičući kreativnost i kritičko razmišljanje kroz korištenje IKT-a u nastavi te prateći moderne trendove u prezentiranju gradiva uz modele BL (blended learning), PBL (project based learning), TBL (task based learning), IBL (inquiry based learning) te tzv.„obrnutu učionicu”. U novim metodama fokus je na učeniku kojemu je uloga postati izvrstan u učenju (expert learner), a uloga nastavnika je da bude pružatelj vještina, a ne sadržaja. Njima učenik postaje odgovorniji i motiviraniji u praćenju svog uspjeha uz samovrednovanje i vršnjačko vrednovanje. Na tečaju su se kroz radionice koristile razne aplikacije i web-stranice kao što su Scribbl, goosechase.com, liveworksheets.com, ekstenzija insertlearning.com, edpuzzle.com, quizziz.com i sl.
Nastavnica je također upoznata kako navedene inovativne metode pomažu učenicima sa slabijim znanjem, kako identificirati učenike koji su skloniji napuštanju škole te kako uz razne tehnike emocionalnog i socijalnog učenja pomoći učenicima da budu uspješni tijekom svog školovanja.
Novostečena saznanja nastavnica će imati prilike primijeniti u svakodnevnom radu te ista podijeliti na Nastavničkim vijećima i aktivima s kolegama iz škola i županije. Nastavnica će u razgovoru s učenicima i kolegama moći utvrditi uspješnost primjene pojedinih metoda kako bi nastavni proces bio što kvalitetniji, poticajniji i zanimljiviji svim uključenima u nastavni proces.
Tečaj je, osim novostečenih saznanja, omogućio razvoj jezičnih vještina, kako engleskog, tako i drugih europskih jezika pa su polaznici imali mogućnost izmijeniti svoja iskustva vezana za pojedine obrazovne sustave te se kritički osvrnuti na njih.
Polaznici tečaja su se i kulturno obogatili kroz organizirano razgledavanje Praga uz pratnju turističkog vodiča. Obišli su radno mjesto predsjednika Češke, Praški dvorac, zatim popularni Karlov most na rijeci Vltavi (koji je pun trgovaca, turista i umjetnika, osobito ljeti), poznati Astronomski sat (Orloj) u starom gradu te su saznali o povijesti Praga i Češke prolazeći pored crkvi i tornjeva, kojih je u Pragu preko 400 i zbog čega Prag prati naziv, uz Zlatni grad, Grad stotinu tornjeva.
Na tečaju u Budimpešti: „ A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers”, sudjelovale nastavnice Mihaela Šiljković i Maja Ivanac
Nastavnica stručnih predmeta u zanimanju kozmetičar, Mihaela Šiljković, i nastavnica biologije i kemije, Maja Ivanac, sudjelovale su na tečaju u Budimpešti: „ A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers”, od 13.11. do 18. 11. 2023. u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „ Smanjivanje ranog napuštanja škole i stvaranje odgovarajuće razredne klime koji se provodi u Industrijsko- obrtničkoj školi Virovitica. Tečaj je organiziran od strane organizacije Europass Teacher Academy sa sjedištem u Firenci (Italiji) i podružnicama diljem Europe pa tako i u Budimpešti. Na tečaju su uz dvije nastavnice iz Hrvatske sudjelovale i dvije nastavnice iz Grčke, dvije iz Italije i kolega stručni suradnik knjižničar iz zagrebačke OŠ Poliklinike Suvag. Predavačica i voditeljica tečaja bila je Anita Daru.
Tečaj je namijenjen nastavnicima koji žele razumjeti pojedina ponašanja učenika koja bi mogla rezultirati lošim uspjehom i nezadovoljstvom samog učenika. Sudionici su imali priliku naučiti o vrstama osobnosti prema bojama i osobinama pojedinih vrsta osobnosti te kako kroz praktične aktivnosti prilagoditi i osmišljavati aktivnost za učenike prema vrstama različitih karaktera, tj. osobnosti, ali i inteligencije tako da bude obostrano zadovoljstvo i za učenike i nastavnika. Navodili su se konkretni primjeri iz učionice i svakodnevnog života, uzimajući u obzir razvojni stadij te međukulturalne osobitosti sudionika. Govorilo se i o prednostima pojedinih vrsta obrazovnih sustava u pojedinim zemljama i pojedinih vrsta pedagogija koje se koriste u obrazovanju djece.
Sudionici su kroz primjere iz osobnog života raspravljali o motivaciji, cjelovitom pristupu u poučavanju učenika, ustaljenom i rastućem „mindsetu“, razvijanju osjećaja zahvalnosti za svakodnevne životne situacije, posebnim osvrtom razvijanju tzv. „soft-skills“ kao što su kritičko mišljenje, motivacija, ambicija, pregovaranje, vještine vođe i organizacija vremena.
Kroz praktične zadatke i aktivnosti sudionici su uvježbavali empatičko i aktivno slušanje s ciljem poboljšanja međusobne komunikacije i odnosa s drugim ljudima, razvijali su suradničko učenje te poticali rast emocionalne inteligencije. Tečaj je, također, omogućio razvoj jezičnih vještina engleskog jezika, ali i ostalih jezika kojima govore sudionici tečaja.
Novostečena saznanja polaznici tečaja će moći primijeniti u svakodnevnom privatnom i poslovnom okruženju te upoznati učenike i kolege s praktičnim tehnikama i komunikacijskim alatima koji omogućuju stvaranje ugodnije školske klime, jačaju međuljudske odnose te potiču osobni i društveni napredak.
U sklopu tečaja nastavnice su kroz vođeni obilazak Budimpešte imale priliku upoznati znamenite povijesne zgrade, dvorce, mostove, crkve, spomenike i kipove ljudi koji su obilježili mađarsku povijest i kulturu.
Zadnji dan tečaja nastavnice su zajedno sa sudionicima drugih tečaja škole posjetile Szentendre koji je udaljen pola sata vožnje vlakom od Budimpešte. Szentendre (hrvatsko-srpski: Senandrija ili Sentandreja, njemački: Sankt Andrä, slovački: Svätý Ondrej) je grad na sjeveru Mađarske od 25,542 stanovnika, koji administrativno spada pod Županiju Pest. Grad je, također, bio važno sjedište Rimljana u davnoj povijesti. U doba turske najezde stanovnici s područja Balkana, koji su bježali pred Turcima, smjestili su se na tom području. Iz tog razloga je u gradu katolička crkva sv. Ivana Krstitelja (Keresztelő Szent János Plébánia) i Beogradska katedrala. U centru grada su imali prilike probati tradicionalna mađarska jela i poslušati tradicionalnu mađarsku glazbu, posjetiti božićni muzej i muzej marcipana.